Po – varžybinė/ dietinė DEPRESIJA. Kaip su tuo kovoti? Kaip elgtis po varžybų?

Pamačius ilgai siektus rezultatus ir gavus didžiausius šūsnius komplimentų, retas varžybininkas, ar asmuo, ilgai besilaikęs dietos, nujaučia kas jo gali laukti pakeitus mitybos režimą. Staigus svorio šoktelėjimas ir akivaizdžiai paburkusio kūno atvaizdas veidrodyje bei papildomi kilogramai svarstyklėse – ne tai, ko visi tikisi. Matant, kad ilgai puoselėta figūra ,,subliūkšta‘‘ keletos dienų bėgyje, o kilogramų skaičiukai bene auga valandomis – neatlaikęs nepasitenkinimo, šokiruotas ir nemaloniai nustebęs, asmuo gali pulti į po-varžybinę/dietinę depresiją. Labai stebėtis nėra ko – kai tikslas pasiektas, aplanko ,,užtarnautos galimybės‘‘ jausmas ir, stengiantis nuvyti baimę likti alkanam, žmogus paprasčiausiai paleidžia vadžias puldamas į įvairiausius saldumynus, riebius produktus. Tuos produktus, apie kuriuos svajojo visą laiką besilaikant dietos. Jaučiamasi taip, lyg pagaliau išaušo metas ir būtent dabar yra didžiausia galimybė ,,atsivalgyti‘‘ už prarastą laiką, prarastus išėjimus vakarienei su draugais, prarastus ir neišragautus, tik išuostytus močiučių pyragus, ar norėtus iš mažamečių rankų išplėšti vanilinius ledus. Dietos, ypatingai ilgalaikės, iškreipia žmogaus mąstymą bei sveiko gyvenimo būdo suvokimą. Net jei prieš jų laikantis, buvome sveikos gyvensenos pasekėjai, ruošimosi varžybom metu, viskas keičiasi iš pagrindų. Kai ilgai save stabdai, varžai, neturi pasirinkimo laisvės mitybos atžvilgiu, griežtini dienos kaloražą, esi kalorijų deficite, atsisakai druskos, vaisių ar kitų sveikų, bet kaloringesnių produktų – prasideda emociniai sunkumai. Varžybininkas iki skausmo atsimena dienas ar vakarus, kai gurgiant pilvui, svajojo suvalgyti visą mėgstamo restorano meniu kartu su šefu.  Palaipsniui pradedama kaupti po- varžybines ,, maisto atsargas‘‘, kurias prieš einant miegoti tik paglosto, sakydamas ,, jau greitai aš tave sudorosiu‘‘. Toks metas nemalonus. Tokie prisiminimai, apie savęs varžymą, norą valgti, alkio jausmą – sužadina ir įvaro baimę, būtent todėl po varžybų, ar ilgos dietos, norima visą tai ,, kompensuoti‘‘.

Kas būna po varžybų?

1. Kai būna atsisakoma druskos, o dažnai ir vandens, gavęs sūraus produkto, sodiumo, cukraus bei papildomų skysčių – kūnas pradeda kaupti vandenį. Todėl dienomis po varžybų neabejotinai matysis paburkęs kūnas, pavandeniję, taip sakant ,, užplaukę‘‘ raumenukai. Dings sceninis siluetas. Bijoti nėra ko – tai yra normalu. Tam, kad išvengti netikėtumo – reikia apie tai žinoti.

2. Atsiranda nenumaldomas noras valgyti. Kaip ir minėta ankščiau, norisi kompensuoti už prarastą laiką ir manoma, kad pradėjus skanauti viską, kas pasitaiko po ranka – taip save apdovanojate. Priešingai – jūsų kūnai šiuo metu yra ypatingai jautrūs, todėl, laikantis po-varžybinės dietos, reikia neapsileisti ir, po ,,cheat meal‘o‘‘ grįžus atgal į vėžias valgyti būtent tą patį, ką valgėte ir prieš varžybas. Kas savaitę didinant kaloražą bei, tuo pačiu, didinti svorius, krūvį sporto salėje. Patikėkit, kūnas jums atsidėkos! Nustebsite kokių puikių rezultatų raumens atžvilgiu galite pasiekti. Dabar jis yra ypatingai imlus, todėl maitinant jį švariai, palaipsniui keliant kalorijas – jis augs kaip ant mielių. Dabar yra tinkamiausias metas dailinti formas, kurias norėjote pagerinti apžvelgę savo kūną varžybų savaitę!

3. Praradus saiko jausmą, bijant tapti alkaniems – būna sunku sustoti valgyti. AŠ buvau ne išimtis – valgiau ir pykau ant savęs. Vėliau pykau todėl, kad pykau. (:)) Juk tai normalu – norėti maisto, nesveiko maisto. Tik reikia prisiminti, kad už visą tą darbą, viską, ką jūsų organizmas, kūnas atlaikė dietos ir ruošimosi metu – jūs turite jį apdovanoti ir tinkamai puoselėti. Dabar, pasikartosiu, jis itin jautrus. Jūsų kūnui reikia jūsų. Susidraugaukit dar kartą – nepykit ant savęs. Geriau visas lyg šiol suvalgytas kalorijas nusineškit iš gerai ,, ištaškykit‘‘ sporto salėje!

Jei jau skaitote šį straipsnį, galbūt būtent dabar yra laikas susiimti ir grįžti atgal į vėžias.

Kaip išvengti depresijos? Atsistatyti blogos mitybos?

Po varžybų, dietos, norint išlaikyti tvirtas formas ir nepriaugti per daug riebalinės masės ( o tai yra labai lengva – neprisižiūrint svoris drastiškai gali šoktelėti vos per kelias savaites). Būtinas ir labai svarbus dalykas yra pradėti po- varžybinę dietą. Lygiai taip pat, kaip ir iki varžybų – turint kalorijų deficitą.

JEI SKAITOTE ŠĮ STRAIPSNĮ IR JAU ESATE PRIAUGĘS – PRADĖTI PO –VARŽYBINĘ DIETĄ NĖRA VĖLU. SUSIIMKIT JAU DABAR, KAD KŪNUI BŪTŲ PADARYTA KUO MAŽIAU ŽALOS.

1. Pirmiausiai supraskite ir susitaikykite su tuo, kad svoris augs – norit to ar ne. Tai yra normalu. Varžybinė forma yra laikina ( visada sakiau, kad toks sportas tik pakvaišusiems žmonėms). Jūs alinote savo kūną, nesuteikėte jam papildomos energijos, bet stengėtės iki paskutinio prakaito lašo atlikti treniruotes. Neabejotinai sutriko jūsų hormonų veikla. Buvote vitaminų bei mineralų nepritekliuje. Mūsų organizmai tuo ir ypatingi – jie visada bando atsistatyti. Kaupiamas riebalas, kurį jūs taip intensyviai deginot, tačiau nevalia pamiršti, kad,ypač moterims, sveikai organizmo veiklai, jo reikia bent 14 %. Dabar viską, ką į save dėsit – organizmas nekantraudamas staigiai pasiims ir kaups dėdamas į riebalinę masę, būtent todėl yra svarbu prižiūrėti ką jam duodate. Na, o iš priaugto riebaliuko – sugrįžus į salę lipdysim šviežią, dailų raumenuką!

2. Jei norite suvalgyti daugiau – pridėkite kardio. Tarkim, iki varžybų suvalgydavau iki 1600kcal, o po varžybų – valgau iki 1900kcal, bet papildomai ant takelio sudeginu apie 200kcal ir padidinu svorius, pasidarau intensyvesnes, sunkesnes treniruotes.

3. Po truputį didinkite išgeriamo vandens normą. Paburkimas yra normalu, neišsigąskit, tai visos sukauptos druskos, kurios sulaikė vandenį jūsų kūne. Didinant išgeriamo vandens kiekį, jūs jas ,, nuplausit‘‘, svoris normalizuosis.

4. Sporto salėje palengva kelkite svorius. Daugiau krūvio – jautrus, imlus raumuo dabar jums pasitarnaus labiausiai. Nepamirškite atsistatymui valgyti gerus baltyminius produktus (žuvis, mėsa, kiaušiniai ir pan.) bei palengva susigrąžinti BCAA ar geriamus baltyminius kokteilius. Pamaitinkit raumenį tinkamai.

5. Paskutinis ir svarbiausias dalykas – būkit dėkingi savo kūnams, mylėkit save ir jokiu būdu neapgailestaukit dėl priaugtų kilogramų. Kūnas pasielgė taip, kaip reikėjo. Na, o kiek priaugote – priklausys nuo to, ar jūs po varžybų draugausite su kūnu, ar jį apleisite. Tiesa, susigriebti ir vėl maitintis sveikai – niekada nėra per vėlu. Mylėkite save ir džiaukitės, didžiuokitės, kad jums pavyko pasiekti tokių puikių rezultatų. Po vis tik užtarnautos ,, cheat‘‘ dienos ar ,, cheat‘‘ valgio – palengva grįžkit atgal į vėžias. Prisiminkit ką jums valgyti reikia ir ko nereikia – ko reikia jūsų kūnui. Kokį maistą rinktis – sveikas desertų alternatyvas, pilno grūdo produktus, vaisius, daržoves ir tik tai, kas geriausia – ko reikia tam, kad gerai jaustumėmės ir matytume akivaizdų progresą sporte, figūroje. Savijauta, mielieji – emocinė ir fizinė. Tai yra svarbiausia. Mylėkit save ir nepamirškit savęs puoselėti.

p.s. jūs toks pats gražus, koks visada ir buvote.

Būkime patys gražiausi savo pačių ir savo ateities meno kūriniai!

2 mintys apie “Po – varžybinė/ dietinė DEPRESIJA. Kaip su tuo kovoti? Kaip elgtis po varžybų?

  1. Sveiki!
    Labai dziugu, kad rasot tokius naudingus ir informatyvius straipsnius, seku Jus nuo pat pradziu, malonu matyti Jusu augima sioje srityje.
    Mokemes toje pacioje mokykloje, treniravomes lengvojoje atletikoje, visada zavejausi Jusu drasa ir ryztingumu.
    Smagu sutikti zmogu su panasiais tikslais ir ta pacia megstama veikla. Manau Jums pasiseks, viskas, ko imsites!

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s