Detoksikacinės dietos: Ką vertėtų žinoti?

Turbūt nerastume leidinio, kuriame nebūtų straipsnio apie detoksikacines dietas, organizmo valymą, sveiką gyvenimo būdą. Ypač jų padaugėja artėjant pavasariui, kada esame priversti „iššokti“ iš žieminių rūbų. Džiugu, kad  žmonės rūpinasi savo sveikata, tačiau dažnai detoksikacija yra sumaišoma su maisto kiekio mažinimu arba netgi badavimu. Puikus pavyzdys – mano draugė, kuri nuolat laikosi detoksikacinės dietos, (arba bent jau ji taip vadina) bet iš tiesų tai ji paprasčiausiai alina savo organizmą. Jos „detox“ atrodo  šitaip: 4 dienas valgo daug daržovių, nevalgo po 6 valandos vakaro, jokių saldumynų, cukraus, na, o  likusias 2 dienas kemša viską, kas papuola po ranka (Haagen Dazs ledų suvalgo mažiausiai kibirėlį)… Tokia vadinama detoksikacija skamba itin nepatikimai, todėl iškyla klausimas:

Tai kaip gi taisyklingai laikytis detoksikacinės dietos?

Jos tikslas yra pašalinti iš organizmo susikaupusius toksinus ir medžiagų apykaitos neapdirbtas atliekas, ir jokiu būdu nereikėtų galvoti, kad dietos tikslas – svorio metimas. Natūralu, kad svoris gali kristi, dažniausiai ir krinta, bet tai neturi tapti pagrindinė priežastis pradėti laikytis šios dietos. Besilaikant dietos, žmogus vartoja daugiau organiško ir neapdoroto maisto, daugiau vaisių ir daržovių, skatinančių detoksikaciją, taip pat daugiau maisto ir skysčių, greitinančių medžiagų apykaitą.

 

Galima išskirti kelias detoksikacinių dietų grupes:

 

Žalio maisto dieta. Ji remiasi prielaida, kad nevirtas, nekeptas ir kitaip neapdorotas maistas padeda išvengti toksinų susikaupimo virškinimo sistemoje;

Mono dieta, kurios metu vartojamas tik vienos rūšies produktas (kartais tik skysčių pavidalu) ne ilgiau kaip 10-14 dienų;

Trijų dienų pasninkas geriant vien vaisių ir daržovių sultis, vandenį bei žolelių arbatas;

Vegetariška ar pusiau vegetariška detoksikacinė dieta, leidžianti valgyti grūdų produktus, garuose virtas daržoves, šviežius vaisius ir mažais kiekiais baltyminio maisto, gerti patariama vandenį ir žolelių arbatas.

 

Detoksikacinės dietos privalumai

Po detoksikacinės dietos žmonės turi daugiau energijos. Ši dieta praskaidrina protą ir pagerina galimybę susikoncentruoti. Jūsų oda tampa skaistesnė, pagerėja virškinimas ir miegas. Daugelis išvardintų privalumų gali atsirasti dėl to, kad suvartojama daugiau vandens. Kai kurie žmonės laikydamiesi detoksikacinės dietos numeta šiek tiek svorio, tačiau noras atsikratyti svorio neturi būti ta priežastis, dėl kurios imamasi detoksikacinės dietos.

Detox-Diets-main.jpg

Besilaikantiems detoksikacinės dietos reikėtų:

 

  • Gerti daug vandens. Rytą stengtis pradėti stikline vandens su citrina. Jo pagalba mūsų ląstelės vėl tampa kupinos vandens, pažadinamas virškinimo traktas, sureguliuojamas kepenų darbas ir pradedami šalinti per naktį susikaupę toksinai bei šlakai.
  • Nevartoti alkoholio ir kofeino turinčių gėrimų.
  • Vengti apdoroto maisto: mėsos, pieno produktų ir saldumynų.
  • Valgyti daug vaisių ir daržovių, ypatingai uogas, obuolius, kriaušes ir slyvas. Vengti  sulčių.
  • Nepamirškite riešutų, sėklų, avokadų ir kriaušių – netgi besilaikant detoksikacinės dietos organizmui reikia sveikųjų riebalų, kurie sulėtina virškinimą ir suteikia energijos.
  • Pilno grūdo produktai – avižiniai dribsniai, rudieji ryžiai – yra būtini besilaikant detoksikacinės dietos tam, kad suteiktų energijos.
  •  Nepamirškite poilsio.  Nesvarbu laikotės detoksikacinės dietos dietos, ar ne – norint atgauti jėgas, reikia miegoti 7-8 valandas.
  • Ir, žinoma, būtina pasistengti kuo daugiau judėti, sportas paliktas paskutinėje vietoje.

 

Vyrauja labai daug prieštaringų nuomonių apie detoksikacines dietas. Tiesa, nors ir per dažnai jomis piktnaudžiauti nevalia,  tačiau kelis kartus per metus, ypač po didžiųjų švenčių jos gali būti itin naudingos. Viskas priklauso nuo kiekvieno asmens individualios savijautos.  Įsiklausykite į tai, ką sako jūsų kūnas. Sveika ir subalansuota mityba bei reguliarus sportas yra raktas į gerą savijautą. Jei mes kiekvieną dieną maitinsimės sveikai, valgysime įvairų maistą, detoksikacinių dietų gali ir apskritai neprireikti.

Autorė:
Lina Liaudanskytė

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s